top of page
Search

TRADICIONALNA KITAJSKA MEDICINA IN VRANICA

  • Writer: Lea Opravz
    Lea Opravz
  • Aug 16, 2023
  • 5 min read

Po Tradicionalni kitajski medicini je pozno poletje čas Vranice (in Trebušne slinavke) ter Želodca. Vranica obožuje toploto in ne mara vlage; a prav vlaga je prisotna v pozno poletnih dneh in tudi toplota nas počasi zapušča, zato je toliko bolj pomembno, da vemo, kako podpreti meridian Vranice.


Vranica je povezana z želodcem, njena barva je oranžna (in rumena), pripada ji sladek okus. Njena čustva so razmišljanje in premišljevanje, ko je v deficitu postane obsedena, lahko se kaže tudi kot bulemija in anoreksija. Pogosto se pojavi zaskrbljenost, tuhtanje, pride do deficita spomina. Spomin je shranjen namreč v vranici.


Večina morfologij vraničnih tipov ni prirojena temveč si jo pridelamo sami z napačno prehrano in je žal zelo pogost.




Kako izgleda vranični morfološki tip?


Tip vranice ima okroglo obliko telesa, pasu ni zaznati, nagnjen je k zatekanju in zastajanju vode v telesu, veliko se poti, običajno ima podbradek, dva (kar pomeni, da ne sme večerjati!), tkiva so mlahava, ima celulit, vse je ohlapno, prsa so padajoča - niso krepka, zatečeni podočnjaki, redki lasje in ženska plešavost. Značilna je bela polt ki na soncu postne hitro rdeča. Stopala so obrnjena navzven, v kolenu se dotikajo. To je lahko tudi zelo suha oseba, ki ima mlahava tkiva in celulit.


Psihološki vidik osebe z energetskim deficitom vranice je oseba, ki nenehno premišljuje, razmišlja in tuhta, misli pa jo vodijo v zaskrbljenost. Gre za nezdravo, skoraj obsesivno premlevanje dogodkov. Takšna oseba kasneje postane tudi apatična, brezvoljna, lena in počasna. Njen pogled je ugasel in uvel, prevladovati pa začnejo čustva kot sta nevoščljivost, ljubosumje in škodoželjnost. Pešati začne tudi spomin. Neprimerna prehrana nato tako stanje le še poslabša.


Če energija vranice ne teče pravilno, nas popoldan prime želja po sladkem, ker je inzulinsko nihanje nekontrolirano. Zato oseba sega po sladkorjih ali po živilih, ki imajo visok glikemični indeks (banana, krompir in podobno) v popoldanskih in večernih urah. To energetsko šibi vranico, saj ta ni pravilno hranjena, kar se kaže z že naštetimi simptomi.

Simptomi vraničnega deficita:

  • kronična utrujenost

  • občutek, da ste v življenju “obtičali na mestu”

  • fizična ali mentalna stagnacija

  • pešanje spomina

  • izpadanje las

  • slab apetit

  • opešan občutek za okus

  • blato, ki je bolj mehke konsistence, nepravilno formirano

  • abdominalno napihovanje

  • občutek teže v želodcu, še posebej po obroku

  • težave s težo (ali prevelika teža brez, da bi se prenajedali ali prenizka teža, kjer se nikakor ne morete zrediti do zdrave teže).


Kako s prehrano podpremo Vranico?


Če želimo okrepiti Vranico je ključno, da se začnemo prehranjevati tako, da podpiramo biopotencial Vranice. Uživanje rafinirane in visoko procesirane hrane, ki je oropana vseh hranil, vitaminov, antioksidantov in mineralov bo še dodatno poškodovalo biopotencial Vranice. Vranica je kot zemlja - če zemljo ne nahranite primerno, ne vnesete dovolj hranil, vitaminov in mineralov, potem tudi njeni plodovi ne bodo kvalitetni.

Dobra, kvalitetna, POLNOVREDNA in neprocesirana, nerafinirana hrana je zato ključna.

Vranica ljubi toploto in ne mara vlage. Mraz in vlaga upočasnita njeno prebavo in ugasneta prebavni ogenj, zato mrzla hrana kot je sladoled, mrzle pijače, jedi in pijače iz hladilnika … ter tudi hrana, ki je mrzla po svoji naravi, kot je to vsa morska hrana in surova hrana zelo obremenita biopotencial Vranice. Svoji Vranici lahko izkažete nekaj ljubezni že preprosto s tem, da začnete piti bolj toplo pijačo, vsaj pijačo sobne temperature in nehate v pijačo dodajati led ter uživate toplo, kuhano hrano. Vranica bo navdušena! Žal pod to spada tudi opustitev sladoleda (a kakšen prekršek tu in tam poleti ne bo naredil velike škode). 😉



Hrana, ki krepi vranico


Barva, ki v kitajski medicini pripada Vranici je oranžna barva, zato bomo ta meridian najbolj okrepili z uživanjem živil te barve: kaki, buče, koruza, korenje … so živila, ki že po barvi podpirajo biopotencial Vranice.



Druga živila, ki podpirajo Vranico so še:

stročnice (fižol, čičerika, leča), proso, amarant, ječmen, rž, limone, sezam, sončnična semena, kelp alge, kostanj, orehi, pistacije, zeleni čaj, ingver, hren, temnozelena listnata zelenjava, zelena, rjavi riž, zelje, soja, krompir, sladek krompir, stročji fižol, tofu, grah …

Iz prehrane odstranite ves predelan sladkor, moke (uživajte le ponovredna žita, ne pšenice) in pozne večerje. Sladko hrano (polnovredno, ne sladice, rogljičke..) uživajte le do 9. ure zjutraj.

Vse sladice, čokolade, piškote, tortice iz prehrane odstranite, če želite dobiti več energije, izboljšati počutje in videz ter okrepiti Vranico.

Uživajte veliko juh, različnih juh. Juhe so lažje prebavljive in so že po svoji naravi in temperaturi tople, zato jih Vranica obožuje, saj ima manj dela s prebavo. Jaz v teh dneh zelo rada uživam juho iz buče, korenja, koruze in krompirja; vsebuje živila, ki podpirajo Vranico in jo nahranijo. Vsaj večerje naj bodo v obliki juh, enolončnic, čorb.

Bodite tudi pozorni, ko jeste, da hrano dobro prežvečite. To je ZELO pomembno, saj boste na ta način močno olajšali prebavo.

Težave z želodcem


Težave z vranico lahko občutite tudi kot težave z želodcem, saj je zaradi šibkosti vranice in trebušne slinavke proizvedenih premalo encimov in prebavni ogenj je opešan. To občutimo kot težave z želodcem, zato si lahko poleg sprememb v prehrani pomagamo tudi z encimsko terapijo. Med vsakim kompleksnim obrokom zaužijte encime, da se hrana bolje predela in ne stoji v želodcu ter črevesju in na ta način se zmanjšajo tudi težave z napihovanjem in napenjanjem, obenem pa se vranica in trebušna slinavka okrepita.

Encimska terapija naj traja od 1-3 mesece, odvisno od težav. Manjše kot so, manj časa bo potrebnega. Bolj boste pazili pri prehrani, hitreje si bosta Vranica in trebušna slinavka opomogli. Vašim obrokom dodajte tudi čimveč kalčkov, ker vsebujejo veliko živih encimov.

Prebavni encimi bodo pomagali odpraviti občutek težine in zastoja hrane v želodcu. Odličen je tudi ekološki sok Aloe Vere. Bogat je z naravno prisotnimi encimi, vsebuje veliko vitaminov in mineralov, obenem pa ščiti sluznico želodca. Če pa si želite pomagati z encimi pri celulitu, priporočam bromelain; prihaja iz sadeža ananas, ki z rumeno barvo spada med živila, ki krepijo vranico.


Povzetek prehrane

  • sladko sadje uživajte le do 9.00 ure zjutraj,

  • iz prehrane črtajte moke (izdelke iz moke kot so rogljički, piškoti, pice, torte, kruh; uživajte polnovredna žita, ne njihovih mok),

  • iz prehrane črtajte sladkarije; občasno se lahko pregrešite do 9.00 zjutraj,

  • izločite iz prehrane mlečne izdelke (ker je v vašem telesu že zdaj preveč vlage),

  • izločite iz prehrane procesirana živila in slabe maščobe,

  • jejte le pokuhano/soparjeno hrano,

  • ne jejte nič mrzlega ali surovega.

Na samem začetku se surovi hrani izogibajte, saj lahko le ta stanje poslabša, če že imate težave.

Najprej uživajte kuhano/soparjeno zelenjavo in sadje, ki bosta pomirila želodec, šele kasneje lahko pokusite dodajati surovo hrano, ko bosta Želodec in Vranica okrevala. Če uživate meso ali imate težave z napihovanjem po obroku ali občutkom da hrana stoji v želodcu kot kamen, uživajte zraven tudi prebavne encime.

Pijte toplo vodo, po požirkih. Riž je nevtralno živilo, ki ne povzroča težav in ga lahko vedno uporabite. Izogibajte pa se pikantni hrani, ki bo v prebavni trakt prinesla preveč vročine, ki je tam že v presežku. Uživajte v kakiju, bučah, kostanju, polnovrednih žitaricah (ne njihovih mokah), semenih, juhah, enolončnicah, žitnih kašah …

Prenehajte s poznimi večerjami. To je izjemno pomembno, saj pozne večerje skladiščijo hrano in tvorijo velike presežke kislin, ki vaše telo izjemno obremenijo. Zadnji obrok hrane naj bo ob 18.00 uri, kasneje ne.


Težave z želodcem vodijo v težave s črevesjem

Težave v želodcu posledično vodijo tudi do težav v črevesju (če se hrana v želodcu ne predela dobro, nastanejo posledično tudi težave v črevesju, saj vanj pride premalo predela hrana), zato vedno svetujem probiotično terapijo vsaj 2 x letno, ki jo izvedite z dobrimi, kvalitetnimi probiotiki.

Ti bodo v črevesje naselili kolonije dobrih bakterij, pomagali vzdrževati močan imunski sistem, izboljšali absorbcijo hranilnih snovi in preprečevali napihovanje in napenjanje (npr. probitike s sevom Saccharomyces boulardii).


 
 
 

Comments


© 2023 by Naturopatski center Brežice

bottom of page