Kako zmanjšati vročinske oblive na naraven način
- Lea Opravz
- Jun 11, 2023
- 5 min read
Updated: Aug 4, 2023
Zgodijo se ob najbolj neprimernem času: med sestanki, pri večerji, v postelji. Obraz zardi, srce bije kot noro, znoj oblije telo, pri nekaterih ženskah se pojavi tudi mravlinčenje v prstih. To so vročinski oblivi, ki pestijo več kot 70 odstotkov žensk v menopavzi.

Zakaj se vročinski oblivi pojavijo?
Osnovni vzrok za navale vročine ni znan. Vemo pa, da pri tem sodeluje hipotalamus – del možganov, ki nadzira telesno temperaturo.
Med menopavzo se znižajo vrednosti estrogena. Čeprav znanstveniki tega še ne razumejo dobro, pa menijo, da znižanje teh vrednosti povzroči nepravilno delovanje hipotalamusa, saj ta zmotno zaznava, da nam je prevroče. Na to se odzove tako, da telo skuša ohladiti. Zato gre več krvi v kožo (to je eden od vzrokov za navale vročine in pordelo kožo) in žleze znojnice začnejo delovati (to je menopavzno potenje).
Dokazano pa je, da se oblivi pogosteje pojavljajo pri ženskah, ki so kadile, pri tistih s psihološkimi stanji, kot sta depresija in anksioznost, ter pri tistih z visokim indeksom telesne mase. Vročinski oblivi trajajo različno - pri nekaterih nekaj let, pri drugih tudi več deset let; v povprečju trajajo sedem let.
Kako si pomagamo pri vročinskih oblivih?
Alfred Vogel je dejal: »Dobro zdravje je več kot uživanje zdravil.«. Za lajšanje znakov menopavze lahko torej marsikaj naredite sami.
Ker so simptomi vročinskih oblivov lahko različni, se na spremembe najbolje pripravite, če upoštevate naslednje napotke.
Jejte zdravo in uravnoteženo hrano ter ne izpuščajte obrokov – nizke vrednosti krvnega sladkorja so lahko vzrok za navale vročine. Z zdravo prehrano mislim predvsem sveže pripravljena, polnovredna živila. Hrana naj bo pridelana čim bolj sonaravno, brez uporabe pesticidov. Izogibajte se visoko predelanih živilom, kot so bela moka (in izdelki iz nje), sladkor, mesni izdelki, rafinirana olja in podobno.
Poskrbite za dobro prebavo (odvajanje blata vsaj enkrat dnevno) – zaprtje lahko sproži navale vročine.
Pijte veliko navadne vode – najmanj 1,5 litra. To bo preprečilo izsušitev in ublažilo navale vročine.
Redno se ukvarjajte s telesno vadbo – dovolj je že hitra polurna hoja enkrat dnevno. Najbolje bo, da gibanje postane sestaven del vašega vsakdana, kot je denimo ščetkanje zob. Vzemite si te pol urice. Sprehod vam bo razbristril misli, vas umiril in napolnil s svežo energijo.
Obvladujte stres. Ta povzroča izločanje snovi, ki pospešujejo navale vročine. Počnite stvari, ki vas izpolnjujejo. Morda je sedaj čas za dejavnost, s katero ste se od nekdaj želeli ukvarjati, pa si niste znali (ali mogli) vzeti časa zanjo.
Pomagate si lahko tudi s tabletami iz žajblja, ki uspešno lajšajo potenje, eno največjih tegob za veliko žensk v menopavzi.
Izogibajte se alkoholu, kofeinu in vročim prostorom.
Tudi prekomerna telesna teža in kajenje povečata tveganje za vročinske oblive.
Tradicionalna kitajska medicina in rastline s katerimi si pomagamo pri vročinskih oblivih
GROZDNATA SVETLIKA ali CIMICIFUGA
Je izjemno dobro poznana in cenjena rastlina za lajšanje simptomov menopavze. Ženske jo obožujejo in verjetno je danes ena najbolj uporabljenih rastlin za lajšanje težav menopavze. Ameriška plemena jo uporabljajo že stoletja, danes pa tudi ženske zahodnega sveta prisegajo na to izjemno rastlino, ki pomaga lajšati vročinske oblive.
Tudi znanost je že potrdila to stoletja dolgo znano delovanje rastline. Pregled 32 študij je potrdil, da čeprav mehanizmi delovanja ostajajo nejasni, je cimicifuga uspešno zmanjšala pogostost, intenziteto in trajanje vročinskih oblivov v menopavzi. Nekateri raziskovalci verjamejo, da to zelišče deluje kot estrogenski modulator, med tem ko druge teorije kažejo, da spojine znotraj cimicifuge vplivajo na dopaminergični sistem.
Grozdna svetlika oz. cimicifuga je učinkovita pomoč pri navalih vročine, nespečnosti, depresiji in drugih težavah menopavze in jo definitivno velja preizkusiti.

MACA
Korenina maca je pri nas že dobro poznana rastlina, ki sicer prihaja iz Peruja, kjer se tradicionalno uporablja v prehrani in velja za rastlino, ki daje energijo, pomaga pri vzdržljivosti, regulira hormone in izboljša libido. V telesu deluje kot adaptogen, kar pomeni, da uravnava odziv telesa na stres.
Danes velja maca za eno od najbolj učinkovitih rastlin za blažitev težav v menopavzi. Izboljša namreč delovanje endokrinega sistema, ki je odgovoren za delovanje hormonov; na ta način maca uravna nivo hormonov v telesu.
Maca prav tako izboljša libido pri ženskah (in moških), dviga energijo in vzdržljivost. Poznana je kot naravna alternativa hormonskim terapijam, zate je še posebej dobrodejna za ženske v menopavzi, saj uravna hormone, zmanjša oblive in izboljša ostale simptome menopavze.

ASHWAGANDHA
Ašvaganda je največjo popularnost dosegla v Indiji, kjer jo gojijo v velikih količinah za potrebe ajurvedske medicine. Ašvaganda je rastlina, ki ima zelo široko delovanje; deluje na prebavni, kardiovaskularni, repiratorni, živčni in reproduktivni sistem. Ker je adaptogen, uravnava odziv telesa na stres, krepi imunski sistem in pomlajuje telo.
Ajurvedska medicina verjame, da lahko prav ašvaganda uspešno zmanjša težave menopavze, saj deluje ugodno na naš endokrini sistem in pomaga vzpostavljati ravnotežje hormonov v telesu. Ašvaganda prav tako izboljša delovanje ženskih reproduktivnih organov, zmanjšuje vnetja v telesu in poveča plodnost. Je zelišče za ženske in moške, uporabna je v času mladosti in zrelih let. V ajurvedi je eno izmed najbolj uporabljenih zelišč za anksioznost in kot pomoč pri premagovanju stresa.

OLJE DVOLETNEGA SVETLINA
Dvoletni svetlin je južnoameriška rastlina, ki je prišla v Evropo v 17. stoletju. Rumeni cvetovi te rastline se odpirajo samo v večernih urah in ostanejo odprti le zelo kratek čas. Uvenejo še pred zahodom sonca, ampak naslednji večer to izjemno rastlino že krasijo novi cvetovi. Dvoletni svetlin velja za enega najbogatejših virov esencialnih maščobnih kislin, predvsem gama-linolenske (GLA) 9% in linolne (LA) 72% kisline.
GLA je dragocena maščoba, ki jo naše telo potrebuje in jo lahko najdemo le v nekaj vrstah rastlin in dvoletni svetlin je ena izmed njih. GLA deluje kot vir prostaglandinov, ki pomagajo pri uravnavanju hormonskega ravnotežja in ohranjanju zdravja v času menopavze. Uživanje olja dvoletnega svetlina se še posebej svetuje, če imate težave z vročinskimi oblivi in nočnim potenjem.

NJIVSKA PRESLICA
Pripravke iz njivske preslice so uporabljali že stari Rimljani in Grki. Verjeli so, da to zelišče ustavlja krvavitve, pomaga pri ulcerjih, ranah in tuberkolozi ter boleznih ledvic. Ta rastlina je bogata z glikozidi in skrbi za zdravje hormonskega sistema, srca in kosti, zaradi česar je še posebej priporočljiva za ženske v menopavzi. Ko zanimivost; njivska preslica se tradicionalno koristi za krepitev ledvic, ki so v kitajski medicine odgovorne za hormonska stanja v telesu.
Njivska preslica lahko pomaga preprečiti navale vročine, utrujenost in napihnjenost. Poleg tega pomaga pri težavah z urinarnim traktom in ledvičnimi kamni.

DONG QUAI ali KITAJSKA ANGELIKA
Še eno od zelišč kitajske medicine, ki lahko učinkovito pomaga pri težavah v menopavzi, pa tudi drugih težavah povezanih z menstrualnim ciklom, je zelišče dong quai oz. kitajska angelika.
V menopavzi pomaga tako, da zmanjša navale vročine, glavobole in težave s spanjem. Ob tem krepi jetra, znižuje krvni tlak ter izboljšuje prekrvavitev in prebavo.

Vsa ta čudovita zelišča so lahko pomembna in učinkovita pomoč pri premagovanju simptomov menopavze.
Menopavza ni namenjena in ne sme biti obdobje trpljenja, temveč je naraven proces, preko katerega gre vsaka ženska. Zdrava prehrana, zmerna vadba in zdravilna zelišča vam bodo zagotovila, da čez to obdobje pridete enostavno in se počutite srečne in zadovoljne.
Želim vam čudovito drugo pomlad! 🙂
Comments