top of page
Search

Nealkoholna zamaščenost jeter

  • Writer: Lea Opravz
    Lea Opravz
  • Jan 6, 2024
  • 5 min read

 

Vse več strank se name obrača zaradi nealkoholne zamaščenosti jeter. Kopičenje maščob (in v maščobah topnih toksinov) v jetrih, lahko vodi do različnih kroničnih obolenj. Kajti s tem ni le ovirano delovanje jeter (razstrupljanje, presnavljanje hormonov …), temveč tudi njihovo zdravje.



Kaj povzroča nealkoholno zamaščenost jeter?


Nealkoholna zamaščenost jeter je v sodobnem svetu v močnem porastu. Zaskrbljujoče je, da prizadene tudi mlade ljudi. Če težave pravočasno ne odpravimo, lahko vodi tudi v cirozo jeter (propad jetrnih celic), kar pomeni, da je delovanje in zdravje jeter lahko nepopravljivo poškodovano. S kopičenjem maščob v jetrih se namreč kopičijo tudi v njih topne toksične kemikalije, vse to pa vodi v vnetje jetrnega tkiva, ki lahko (če predolgo traja) jetrom povzroči nepopravljivo škodo.


Vzrok za alkoholno zamaščenost jeter je alkoholizem. Pri nealkoholni zamaščenosti jeter pa gre za splet slabih navad, kjer ni nujno prisotno pretirano pitje alkohola. Tu je zlasti težava v uživanju:

  • prevelikih količin sladkorja

  • preveč enostavnih ogljikovih hidratov (npr. bela moka in vsi izdelki iz nje, hitra hrana, konzervirana hrana …).

  • uživanje slabih maščob (margarina, rastlinska olja omega-6 …)


Težave pa poslabša še premalo spanja, črevesna disbioza, delo ali življenje v toksičnem okolju, neobvladovanje stresa, lenoben način življenja, slabo razstrupljanje telesa ter kronične težave. Tudi nekakovosten način življenja znano vodi tudi v debelost okrog trebuha, inzulinsko rezistenco in diabetes. Zato ni čudno, da se te težave lahko pojavljajo skupaj z nealkoholno zamaščenostjo jeter.





Kako ugotoviti, ali so jetra v težavah


Znaki po katerih bomo prepoznali, da so jetra na meji svojih razstrupljevalnih moči:

  • pogosto pojavljanju migren, glavobolov,

  • rdečica obraza,

  • kožni izpuščaji,

  • kihanje po uživanju rdečega vina, suhega sadja, procesiranih mesnin (npr. klobase, salame). Ali pa se bomo tako odzvali na križnice, čebulo, česen, ki so sicer zdrava hrana.


Pojavi se lahko tudi neravnovesje hormonov, npr. močni predmenstrualni simptomi, obilne menstruacije, težave z endometriozo itd.


Pogosto so znaki slabega delovanja jeter tudi napihnjenost, vetrovi, zaprtje, smrdeč in penast urin, pa tudi rumeno obarvanje beločnice in kože. Namerijo nam lahko med drugim visok bilirubin in estrogen.


Težave z jetri se lahko kažejo tudi v pojavu močnih razstrupljevalnih simptomov (Hexemerjeva reakcija), ki se pojavijo med razstrupljevalno kuro. Zato se je treba razstrupljanja posebej v takšnih primerih lotiti preudarno. Torej, paziti, da so »odvodne poti« za izločanje strupov iz telesa (črevo, jetra, žolč, ledvice, limfa …) prehodne, obenem pa jetra ustrezno podprta.


Klinika Mayo med simptome hujših težav z jetri, kot je nealkoholna zamaščenost jeter, prišteva: utrujenost, slabo počutje, malodušje, bolečine v zgornjem desnem delu trebuha (pod rebri). Ko je nealkoholna zamaščenost jeter že precej napredovala, lahko tudi proti cirozi jeter, pa se lahko pojavijo tudi: srbenje, napihnjenost trebuha (ascites), kratka sapa, otekle noge, pajkaste žilice tik pod površjem kože, povečanje vranice, rdeče dlani, rumeno obarvanje kože in očesne beločnice oz. zlatenica. Če opisane težave z jetri vztrajajo in vas skrbijo, je vsekakor dobro čim prej poiskati pomoč ustreznega celostno podkovanega strokovnjaka.



Kako lahko sami podpremo jetra?


Noben ukrep ne bo trajno deloval, če bomo jetra še naprej uničevali z neprimernim načinom življenja. Zato moramo nujno poskrbeti, da se okrepijo in »razmastijo« tudi s pomočjo potrebnih sprememb v načinu življenja. Nehajmo jih »zalagati« s sladkorjem, enostavnimi OH in vsem že napisanim. Poleg kakovostnega načina življenja (katerega del je tudi uživanje za jetra krepčilne hrane – ekološke, z obiljem antioksidantov, vitaminov C, B, aminokislin, dobrih maščob, vlaknin …).


Za dodatno podporo ob hujših težavah in zamaščenosti jeter, pa je smiselno upoštevati še naslednje. Jetra v težavah pogosto slabo proizvajajo glutation, ki je ključni telesni antioksidant za razstrupljanje toksičnih snovi v jetrih, ki jih ščiti in skrbi za njihovo regeneracijo. Zato je dobrodošlo jetrom pomagati še z uživanjem reduciranega glutationa, vsaj dokler se njihovo stanje bistveno ne izboljša.



Kaj pravi znanost o glutationu v povezavi z jetri in razstrupljanjem


Znano je, da se glutation uporablja za podporo pri razstrupljanju telesa. Podpira nas pri izločanju številnih toksičnih substanc, kot so mikotoksini, odslužen estrogen, paracetamol in pesticidi, ki jih zaužijemo s hrano.


Prav tako sodeluje pri varnem izločanju težkih kovin, kot je npr. živo srebro. Z njim je telo (in jetra) obremenjeno že, če imamo npr. amalgamske zobne zalivke. Za izločanje živega srebra se glutation uporablja kot kelator.


Raziskave povezujejo pomanjkanje glutationa s številnimi obolenji, npr. z jetrnimi obolenji, Parkinsonovo boleznijo in tudi avtoimunskimi obolenji.


Uporablja se ga tudi v podporo pri nevroloških stanjih, respiratornih obolenjih, disfunkciji mitohondrijev, avtizmu in drugih težavah, med katerimi sta tudi alkoholna in nealkoholna zamaščenost jeter. Raziskava Učinkovitosti glutationa za terapijo nealkoholne zamaščenosti jeter, objavljena leta 2017, je potrdila potencial oralnega uživanja glutationa ob omenjeni težavi.


Glutation igra ključno vlogo pri razstrupljanju in antioksidantnem sistemu celic. Z intravenozno aplikacijo so ga zato uporabljali kot terapijo pri akutnih zastrupitvah in ob kroničnih obolenjih jeter. Omenjena študija pa je prvič pokazala potencial tudi oralnega jemanja reduciranega glutationa ob nealkoholno zamaščenih jetrih. Osebam z nealkoholno zamaščenostjo jeter so najprej poenotili način prehrane in telesno aktivnost. Po 3 mesecih spremembe prehrane in telesne aktivnosti, so 4 mesece uživale 300 mg reduciranega glutationa dnevno. Rezultate so primerjali pred in po jemanju glutationa – pokazali so izboljšanje simptomov nealkoholne zamaščenosti jeter (med drugim so beležili zmanjšanje jetrnega encima ALT in trigliceridov).



Pazite pri izbiri glutationa!


Prehranskih dodatkov z glutationom je veliko. Da bodo jetra imela kar največ koristi od njega, izbirajte preudarno. Potrebujemo glutation v takšni obliki, da ga bo telo lahko uporabilo in kar najbolje vsrkalo iz prebavil.


Zato iščite reducirano obliko glutationa, zapakiranega v kapsule ali liposomske mehurčke, po možnosti z dokazano učinkovitostjo.


Reducirana oblika glutationa je aktivna oblika, ki jo celice lahko takoj uporabijo za zaščito pred oksidativnim stresom. Takšna oblika torej telesu nudi takojšno zaščito pred celično poškodbo in prispeva k celostnemu zdravju.


Da se glutation ne izgublja v prebavnih sokovih želodca, je dobro, da je zapakiran v kapsuli, ki omogoča, da varno prispe na mesto vsrkavanja – v črevesje. Če je glutation zapakiran v liposomih, bo vsrkavanje prek sluznice prebavil prav tako boljše.


Dobro je tudi preveriti, ali ima ponudnik glutationa z raziskavo potrjeno učinkovitost vsrkavanja glutationa iz prebavil in posledično dvig glutationa v tkivih. Tu bi vam priporočila izdelek Reduciran glutation od Amazing Nutrients (koda za popust pri nakupu je: UD642Z) pri katerem so s študijo potrdili dobro vsrkavanje iz prebavil in posledično učinkovit dvig v tkivih.

Natančneje: na 54 zdravih odraslih osebah so ugotavljali, kako 1-, 3- in 6-mesečno uživanje različnih odmerkov reduciranega glutationa Setria (450 ali 1000 mg/dnevno v primerjavi s placebom) vpliva na telesne rezerve glutationa (na nivo v krvi, eritrocitih, krvni plazmi, limfocitih in v celicah ustne sluznice). Med drugim so dokazali, da 6-mesečno jemanje najvišje doze glutationa dnevno do 35 % poviša nivo glutationa v eritrocitih, krvni plazmi in limfocitih ter za 260 % v celicah sluznice ust. A tudi nižji odmerki niso bili brez učinka: za 17 % se je dvignil nivo v krvi in za 29 % v eritrocitih. Učinek uživanja glutationa je trajal še en mesec po prenehanju jemanja.

 
 
 

留言


© 2023 by Naturopatski center Brežice

bottom of page